Tercihler Üzerine sohbet

tıp – hukuk – mühendislik – mimarlık – öğretmenlik programlarına, getirilen başarı sırası barajları sadece devlet üniversiteleri için geçerli değil.Vakıf ve KKTC üniversitelerini de tercih ettiğinizde aynı kural onları da kapsıyor. yalnız VAKIF ÜNİVERSİTELERİ için baraj değiştirilebilir.

HANGİ PROGRAM EN DÜŞÜK BAŞARI SIRASINI İSTİYOR?

TIP: 50.000
Hukuk: 190.00
Mimarlık: 250.000
Mühendislik: 300.00 (*)
Öğretmenlik: 300.000 (**)
(*) Ziraat fakültesi gıda mühendisliği dahil ve  (Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç)
(**) PDR dahil

 

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ BARAJI YÜKSELTİYOR

Başarı sırası barajları tüm üniversiteler için geçerli. Ancak vakıf üniversiteleri istedikleri takdirde bu barajı daha da yükseltme hakkına sahipler. Örneğin devlet üniversitelerinde hukuk fakültelerini tercih edebilmek için en az TM-3 puanında 150 bininci sıra aranırken, bu vakıf üniversitelerinin bazılarında 120 bin olarak da belirlenebilir. Bu yüzden tercihlerinizi yaparken mutlaka vakıf üniversitelerin bu barajı yükseltip yükseltmediğine de dikkat etmelisiniz.
Bazı adaylar başarı sırası barajı olsa da “belki yerleşirim” diyerek bu programları tercih listelerine alarak, şanslarını denemek istiyorlar. Ancak tercih listenize barajı getirilen bölümlerde istenen sırada değilseniz yazamazsınız,

BARAJ OLAN BÖLÜMDE ÇAP YAPILABİLİR Mİ?

Tercih yapmaya hazırlanan adaylar barajı olmayan bir bölümü tercih edip, baraj olan bölümde çift anadal programı (ÇAP) yapıp yapamayacaklarını merak ediyor. ÇAP uygulaması öğrencinin yerleştiği bölümden başka bir lisans bölümünde de okumasını ve çift diploma ile mezun olmasını sağlıyor. Örneğin psikoloji bölümüne yerleşen öğrenci Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) ÇAP yapabilir mi? YÖK’ün bu konuda sınırlaması var. Eğer baraj olan bölümde çift anadal yapmak istiyorsanız o bölüm için istenen başarı sırası barajını aşmanız gerekiyor. Aksi halde ÇAP yapmazsınız. Bu örnekte olduğu gibi PDR için aranan 240 bininci başarı sırasını aşamıyorsanız bu bölümde ÇAP yapamazsınız. Ancak yandalsertifikası yapılıp yapılmayacağına üniversiteler kendileri karar verebiliyor.

AÇIKÖĞRETİM İÇİN DE PUAN TÜRÜ ZORUNLULUĞU GELDİ

Bu yıl kontenjanı yaklaşık 14 bin artan açıköğretim fakültelerine örgün eğitim programları gibi puan türü getirildi. Örgün eğitimdeki bir program hangi puan türünden öğrenci alıyorsa açıköğretimde de o puan türünden öğrenci girecek.
Örneğin Açıköğretim Fakültesi’nden işletme bölümünü tercih edecek. EA puan türü ile tercih yapabilecek. Eğer örgün eğitimdeki bir program SAY puan türüyle öğrenci alıyorsa açıköğretimde ki aynı program da aynı puan türü ile öğrenci alacak.

YENİ AÇILAN PROGRAMLARI NASIL TERCİH EDEBİLİRSİNİZ?

Adayların tercih listelerine alacakları bazı programlar bu yıl ilk kez öğrenci alacaklar. Bu yüzden de bu programların hangi başarı sırasından ve puanından öğrenci aldığını karşılaştırma yapabileceğiniz veriyi  ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda bulamayacaksınız.
Peki ilk kez öğrenci alacak bu programları tercih ederken nasıl bir yol izlemeniz gerekecek?
Öncelikle bu yıl yeni açılan programların hangileri olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunu da yine kılavuzu inceleyerek bulacaksınız. Bu programların karşısında (- – – -) işareti yer alıyor. Bu işareti gördüğünüz zaman bu programların ilk kez bu yıl öğrenci alacağını bilmelisiniz. Bu programların puanları ve başarı sıraları oluşmadığı için tercih listenize alırken uygulayabileceğiniz yöntem şu olabilir:
Seçtiğiniz üniversite ile benzer nitelik taşıyan bir ya da birden fazla üniversiteyi karşılaştırabilirsiniz. Geçen yıl bu programların kaçıncı başarı sırasından öğrenci aldığını görmek size tercihlerinizde bir fikir verecektir.

Bir cevap yazın